Panorama

ochrona1.jpg
Ochroniarz z supermarketu

Michał na co dzień pracuje z bronią. Jest ochroniarzem z kilkunastoletnim stażem, strażakiem, mistrzem świata w kickboxingu i hodowcą jadowitych pająków. Fragment rozmowy Huberta Kęski opublikowanej w książce „zwykłychNIEZWYKŁYCH"

WIĘCEJ
talarek3.jpg
Druga twarz boksu

Wychodzą na ring przy dźwiękach głośnej muzyki, w towarzystwie atrakcyjnych dziewczyn i ostro bijącychaw oczy świateł. Widzimy w nich szczęściarzy, którzy z dziecięcej pasji uczynili pracę, rościmy sobie prawo do krytykowania ich umiejętności. Obserwując bogactwo Floyda Mayweathera Juniora, słysząc o działalności charytatywnej Dariusza Michalczewskiego, czy problemach z kokainą Oscara De La Hoi, nie zdajemy sobie sprawy, jak tak naprawdę wygląda życie większości zawodowych pięściarzy. By nie napisać, dużej części współczesnych sportowców.

WIĘCEJ
Zydzi.jpg
Jak zostałem żydem

Druga połowa listopada, piątek, dochodzi dziewiętnasta. Zaczyna się szabat. Do synagogi w willi w warszawskim Wilanowie, oddalonej o 10 numerów od jednego ze stołecznych meczetów, wchodzą wierni. Karol przyszedł wcześniej; ostatnie minuty przed rozpoczęciem nabożeństwa wykorzystuje na rozmowę z innymi konwertytami. Tego wieczoru 10 osób – cztery kobiety i sześciu mężczyzn – przyjmując ostatecznie „jarzmo Tory” zwieńczy trwający kilkanaście miesięcy proces przejścia na judaizm. Zostaną żydami.

WIĘCEJ
Mikolejko.jpg
Zbigniew Mikołejko: Konwersja na judaizm to akt radykalny

– Będąc Polakiem i podejmując decyzję o konwersji na judaizm nie można całkowicie odciąć się od polskich doświadczeń – mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

WIĘCEJ
dania-1.jpg
By nigdy nie wrócić

To najbardziej znane w Danii zdjęcie polskich uciekinierów. Zrobił je 7 grudnia 1968 roku w duńskim porcie Rønne na Bornholmie fotoreporter „Bornholms Tidende”.

WIĘCEJ
Tusk-komisja-1.jpg
O mnie się nie martw, ja sobie poradzę, komisji z tego nie będzie

On mi mówi, o mnie się nie martw, ja sobie poradzę, komisji z tego nie będzie, mówi… Będzie dym większy czy mniejszy. Ale jakoś poradzimy sobie. Ja to się boję, że to będzie się ciągnęło do końca życia. A mówię, moim zdaniem gadasz głupoty, że może być odwrotnie, może być mega dym, z którego nie będzie komisji śledczej, ale będzie się ciągnąć długi czas i syfił, i udupią was, a ja, ty się akurat mną nie przejmuj, cały mój stres, to że nie mogę oddychać, aż mnie ściska, wynika z tego, że martwię się, że uwalę tobie cały biznes.

WIĘCEJ
szpieg-severski.jpg
Pierwszy wywiad Severskiego

Przez prawie trzydzieści lat werbowałem i prowadziłem operacje specjalne i nikt mi nie powie, że to przypadek, że w czasie werbunku kogoś takiego jak Ałganow wysiada Nagra Noire ( magnetofon – red.). Niemożliwe! "Ten magnetofon był z Apollo na księżycu!" Zresztą cała operacja na Majorce zalatuje zwykłym partactwem – mówi oficer polskiego wywiadu, piszący pod pseudonimem Vincent V. Severski, autor trylogii "Nielegalni". Na jej podstawie powstał serial fabularny wyprodukowany przez Canal+. Rozmowa poniżej miała miejsce w październiku 2011 roku, kiedy to nikt nie przypuszczał, że książki Severskiego staną się bestsellerami.

WIĘCEJ
IMG-2013.jpeg
Wrocław - dziki zachód mafii Vatowskiej

Głośno się mówi o ściganiu mafii Vatowskiej. To jeden z głównych celów obecnej władzy. Są jednak miejsca w Polsce, które wydają się być wolne od tego problemu, tak wynika z raportu Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

WIĘCEJ
kamil-durczok-narkotyki1.jpg
Jak to było z Kamilem Durczokiem

Warto napisać kilka słów na temat procesu. Jego przebieg był dość zadziwiający. Proszę sobie wyobrazić, że odrzucono wnioski dowodowe zgłoszone przez naszą stronę. Nie przesłuchano nawet biznesmena, jego małżonki, najemczyni mieszkania, policjantów. Nikogo z nich. Sąd nie zgodził się nawet, by do akt sprawy dołączyć rozmowę, którą odbyliśmy z Durczokiem, zbierając materiał do tekstu. Przesłuchano za to wszystkich świadków zgłoszonych przez Kamila Durczoka.

WIĘCEJ