Dlaczego Polacy nie inwestują na giełdzie?

Tylko 6% Polaków ulokowało swoje środki w funduszach inwestycyjnych od TFI. Ile osób zainwestowało na giełdzie? Tylko 1,5% Polaków posiada konto maklerskie, z tego duża część rachunków jest nieaktywna, więc te dane i tak są gorsze.

GPW-Gielda.jpg

Około 58% amerykańskich gospodarstw domowych posiada akcje. Dane z 2022 roku. Warto zaznaczyć, że amerykanie chętnie dużą część swoich środków finansowych inwestują w zakup akcji -  39%. A jak to wygląda u nas? Nie przeprowadzono dotąd dokładnych badań, z tych, które są dostępne, wynika, że tylko 6% Polaków ulokowało swoje środki w funduszach inwestycyjnych od TFI. Ile osób zainwestowało na giełdzie? Tylko 1,5% Polaków posiada konto maklerskie, z tego duża część rachunków jest nieaktywna, więc te dane i tak są gorsze.

Zastanawiacie się, dlaczego Polacy nie inwestują? Odpowiedź jest prosta. Jesteśmy nadal rynkiem finansowym, który przypomina Dziki Zachód. Instytucje nadzoru finansowego nie wzbudzają zaufania. Służby państwa, jak pokazują głośne afery nie radzą sobie także z kontrola i egzekucją prawa.