Panorama

ochrona1.jpg
Ochroniarz z supermarketu

Michał na co dzień pracuje z bronią. Jest ochroniarzem z kilkunastoletnim stażem, strażakiem, mistrzem świata w kickboxingu i hodowcą jadowitych pająków. Fragment rozmowy Huberta Kęski opublikowanej w książce „zwykłychNIEZWYKŁYCH"

WIĘCEJ
GPW-Gielda.jpg
Dlaczego Polacy nie inwestują na giełdzie?

Tylko 6% Polaków ulokowało swoje środki w funduszach inwestycyjnych od TFI. Ile osób zainwestowało na giełdzie? Tylko 1,5% Polaków posiada konto maklerskie, z tego duża część rachunków jest nieaktywna, więc te dane i tak są gorsze.

WIĘCEJ
Olewnik-SL.jpeg
O co chodzi w drugim procesie Olewnika? Poszlaki wskazują na jego przyjaciela

Sprawa Olewnika to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce. Wydawałoby się, że wszystko o niej wiemy. Odbył się proces, powołano sejmową komisję śledczą (2009-2011). Sprawę badały specjalne policyjne i prokuratorskie grupy śledcze. Rodzina Olewników przez wiele lat nie odpuszczała. Dzisiaj to głównie ojciec Krzysztofa, Włodzimierz Olewnik, trwa przy niej uparcie i żąda prawdy. Pomimo upływu lat i takiego zaangażowania, nie ma osoby, która by mogła powiedzieć: – sprawę wyjaśniliśmy do końca.

WIĘCEJ
Obcy-w-areszcie-2.jpg
Czarnuchu, ty śmieciu! Obcy w polskim areszcie

Cudzoziemcy złapani na nielegalnym przekraczaniu granicy są terroryzowani w polskich aresztach. Reportaż opublikowany na łamach tygodnika „Przegląd” w 2000 roku. Czy coś się zmieniło w traktowaniu "obcych" w polskich aresztach?

WIĘCEJ
W-sieci-Gazpromu-mapa.jpg
W sieci Gazpromu Putina

Większość z nas ma nikłe pojęcie o tym czym jest Gazprom? Jakie cele wyznaczyli koncernowi władcy Kremla? Jakimi metodami posługuje się Gazprom, by osiągnąć cel? Dlaczego to firma polityczna?

WIĘCEJ
talarek3.jpg
Druga twarz boksu

Wychodzą na ring przy dźwiękach głośnej muzyki, w towarzystwie atrakcyjnych dziewczyn i ostro bijącychaw oczy świateł. Widzimy w nich szczęściarzy, którzy z dziecięcej pasji uczynili pracę, rościmy sobie prawo do krytykowania ich umiejętności. Obserwując bogactwo Floyda Mayweathera Juniora, słysząc o działalności charytatywnej Dariusza Michalczewskiego, czy problemach z kokainą Oscara De La Hoi, nie zdajemy sobie sprawy, jak tak naprawdę wygląda życie większości zawodowych pięściarzy. By nie napisać, dużej części współczesnych sportowców.

WIĘCEJ
Zydzi.jpg
Jak zostałem żydem

Druga połowa listopada, piątek, dochodzi dziewiętnasta. Zaczyna się szabat. Do synagogi w willi w warszawskim Wilanowie, oddalonej o 10 numerów od jednego ze stołecznych meczetów, wchodzą wierni. Karol przyszedł wcześniej; ostatnie minuty przed rozpoczęciem nabożeństwa wykorzystuje na rozmowę z innymi konwertytami. Tego wieczoru 10 osób – cztery kobiety i sześciu mężczyzn – przyjmując ostatecznie „jarzmo Tory” zwieńczy trwający kilkanaście miesięcy proces przejścia na judaizm. Zostaną żydami.

WIĘCEJ
Mikolejko.jpg
Zbigniew Mikołejko: Konwersja na judaizm to akt radykalny

– Będąc Polakiem i podejmując decyzję o konwersji na judaizm nie można całkowicie odciąć się od polskich doświadczeń – mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

WIĘCEJ
dania-1.jpg
By nigdy nie wrócić

To najbardziej znane w Danii zdjęcie polskich uciekinierów. Zrobił je 7 grudnia 1968 roku w duńskim porcie Rønne na Bornholmie fotoreporter „Bornholms Tidende”.

WIĘCEJ
szpieg-severski.jpg
Pierwszy wywiad Severskiego

Przez prawie trzydzieści lat werbowałem i prowadziłem operacje specjalne i nikt mi nie powie, że to przypadek, że w czasie werbunku kogoś takiego jak Ałganow wysiada Nagra Noire ( magnetofon – red.). Niemożliwe! "Ten magnetofon był z Apollo na księżycu!" Zresztą cała operacja na Majorce zalatuje zwykłym partactwem – mówi oficer polskiego wywiadu, piszący pod pseudonimem Vincent V. Severski, autor trylogii "Nielegalni". Na jej podstawie powstał serial fabularny wyprodukowany przez Canal+. Rozmowa poniżej miała miejsce w październiku 2011 roku, kiedy to nikt nie przypuszczał, że książki Severskiego staną się bestsellerami.

WIĘCEJ
IMG-2013.jpeg
Wrocław - dziki zachód mafii Vatowskiej

Głośno się mówi o ściganiu mafii Vatowskiej. To jeden z głównych celów obecnej władzy. Są jednak miejsca w Polsce, które wydają się być wolne od tego problemu, tak wynika z raportu Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

WIĘCEJ
kamil-durczok-narkotyki1.jpg
Jak to było z Kamilem Durczokiem

Warto napisać kilka słów na temat procesu. Jego przebieg był dość zadziwiający. Proszę sobie wyobrazić, że odrzucono wnioski dowodowe zgłoszone przez naszą stronę. Nie przesłuchano nawet biznesmena, jego małżonki, najemczyni mieszkania, policjantów. Nikogo z nich. Sąd nie zgodził się nawet, by do akt sprawy dołączyć rozmowę, którą odbyliśmy z Durczokiem, zbierając materiał do tekstu. Przesłuchano za to wszystkich świadków zgłoszonych przez Kamila Durczoka.

WIĘCEJ