Panorama
Adwokatura reaguje na materiał “Konfrontacji” o sprawie mec. Wąsowskiego. “Prokuratura łamie tajemnicę obrończą, niezbędne są zmiany w przepisach”
Prokuratura Krajowa próbowała zmusić adwokata Krzysztofowa Wąsowskiego do zeznawania w charakterze świadka w tej samej sprawie, w której jest obrońcą. I choć wielokrotnie prosił zarówno Okręgową, jak i Naczelną Radę Adwokacką o wsparcie, nic z tego nie wynikło. “Najprawdopodobniej sprzeciw samorządu adwokackiego został zignorowany” - stwierdza przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej
WIĘCEJAdwokat przymuszony do zeznań jako świadek. “Tajemnica adwokacka i obrończa była świętością, dziś jest deptana”
Czy adwokata, wyznaczonego przez ufających mu ludzi na obrońcę, prokuratura może zmusić do zeznań w charakterze świadka? Najwyraźniej tak. W takiej sytuacji postawiono mec. Krzysztofa Wąsowskiego - mimo, że to jawne pogwałcenie fundamentalnej w prawie do obrony tajemnicy obrończej i adwokackiej. A organy adwokatury nie reagują – pisze Blanka Aleksowska dla magazynu Konfrontacja.
WIĘCEJOchroniarz z supermarketu
Michał na co dzień pracuje z bronią. Jest ochroniarzem z kilkunastoletnim stażem, strażakiem, mistrzem świata w kickboxingu i hodowcą jadowitych pająków. Fragment rozmowy Huberta Kęski opublikowanej w książce „zwykłychNIEZWYKŁYCH"
WIĘCEJDlaczego Polacy nie inwestują na giełdzie?
Tylko 6% Polaków ulokowało swoje środki w funduszach inwestycyjnych od TFI. Ile osób zainwestowało na giełdzie? Tylko 1,5% Polaków posiada konto maklerskie, z tego duża część rachunków jest nieaktywna, więc te dane i tak są gorsze.
WIĘCEJO co chodzi w drugim procesie Olewnika? Poszlaki wskazują na jego przyjaciela
Sprawa Olewnika to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce. Wydawałoby się, że wszystko o niej wiemy. Odbył się proces, powołano sejmową komisję śledczą (2009-2011). Sprawę badały specjalne policyjne i prokuratorskie grupy śledcze. Rodzina Olewników przez wiele lat nie odpuszczała. Dzisiaj to głównie ojciec Krzysztofa, Włodzimierz Olewnik, trwa przy niej uparcie i żąda prawdy. Pomimo upływu lat i takiego zaangażowania, nie ma osoby, która by mogła powiedzieć: – sprawę wyjaśniliśmy do końca.
WIĘCEJCzarnuchu, ty śmieciu! Obcy w polskim areszcie
Cudzoziemcy złapani na nielegalnym przekraczaniu granicy są terroryzowani w polskich aresztach. Reportaż opublikowany na łamach tygodnika „Przegląd” w 2000 roku. Czy coś się zmieniło w traktowaniu "obcych" w polskich aresztach?
WIĘCEJW sieci Gazpromu Putina
Większość z nas ma nikłe pojęcie o tym czym jest Gazprom? Jakie cele wyznaczyli koncernowi władcy Kremla? Jakimi metodami posługuje się Gazprom, by osiągnąć cel? Dlaczego to firma polityczna?
WIĘCEJDruga twarz boksu
Wychodzą na ring przy dźwiękach głośnej muzyki, w towarzystwie atrakcyjnych dziewczyn i ostro bijącychaw oczy świateł. Widzimy w nich szczęściarzy, którzy z dziecięcej pasji uczynili pracę, rościmy sobie prawo do krytykowania ich umiejętności. Obserwując bogactwo Floyda Mayweathera Juniora, słysząc o działalności charytatywnej Dariusza Michalczewskiego, czy problemach z kokainą Oscara De La Hoi, nie zdajemy sobie sprawy, jak tak naprawdę wygląda życie większości zawodowych pięściarzy. By nie napisać, dużej części współczesnych sportowców.
WIĘCEJJak zostałem żydem
Druga połowa listopada, piątek, dochodzi dziewiętnasta. Zaczyna się szabat. Do synagogi w willi w warszawskim Wilanowie, oddalonej o 10 numerów od jednego ze stołecznych meczetów, wchodzą wierni. Karol przyszedł wcześniej; ostatnie minuty przed rozpoczęciem nabożeństwa wykorzystuje na rozmowę z innymi konwertytami. Tego wieczoru 10 osób – cztery kobiety i sześciu mężczyzn – przyjmując ostatecznie „jarzmo Tory” zwieńczy trwający kilkanaście miesięcy proces przejścia na judaizm. Zostaną żydami.
WIĘCEJZbigniew Mikołejko: Konwersja na judaizm to akt radykalny
– Będąc Polakiem i podejmując decyzję o konwersji na judaizm nie można całkowicie odciąć się od polskich doświadczeń – mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
WIĘCEJBy nigdy nie wrócić
To najbardziej znane w Danii zdjęcie polskich uciekinierów. Zrobił je 7 grudnia 1968 roku w duńskim porcie Rønne na Bornholmie fotoreporter „Bornholms Tidende”.
WIĘCEJ